M.Sowinska_m

Kierownik:

lek. med. Marta Sowińska

 
 
 

Asystenci:

 • lek. med. Renata Tarchała – Domańska
 • lek. med. Iwona Wojna – Dudziak
 • lek. med. Robert Dziekan
 • lek. med. Marzena Czernecka – Szarek

Kontakt: (14) 631-56-50

Centralna Pracownia Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej wykonuje zarówno badania pacjentów hospitalizowanych jak i pacjentów ambulatoryjnych, kierowanych z Przyszpitalnych Poradni. Zlokalizowana przy Tarnowskim Osrodku Onkologicznym. Pracownia obsługuje większość pacjentów onkologicznych, co definiuje profil jej działania.


Wykonujemy badania diagnostyczne i kontrolne oraz wynikające z badań diagnostycznych zabiegi:
  • biopsje cienkoigłowe (tak zwame BACC) narządów powierzchownych (tarczyca, piersi, ślinianki, węzły chłonne), biopsje cienkoigłowe narządów wewnętrznych
  • biopsje gruboigłowe piersi, nerek i wątroby, które zaczęliśmy wykonywać w 2009 roku, jako pierwsi na terenie dawnego województwa tarnowskiego
  • zakładanie igieł lokalizacyjnych tzw. kotwic pod kontrolą USG do małych, niepalpacyjnych zmian, przed biopsją chirurgiczną lub wycięciem.
  • Wykonywane są również zabiegu terapeutyczne: drenaże dróg żółciowych, odbarczenie płynu z jam opłucnowych i jamy otrzewnej pod kontrolą USG.

Obecnie badania wykonywane są na 5 aparatach, z których każdy spełnia wymagi założone w standardach badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a dodatkowo od listopada 2013 roku Pracownia wyposażona jest w aparat Voluson E8 z opcją elastografii – oceną stopnia odkształcania się zmian zlokalizowanych w narządach powierzchownych, co ułatwia odróżnienie zmian łagodnych i złośliwych oraz głowicą do obrazowania przestrzennego (3D i 4 D) zmian w piersiach i narządach położonych powierzchownie (np.tarczyca, węzły chłonne, ślinianki).Tego typu obrazowanie wykorzystywane było do tej pory głównie w położnictwie do oceny płodu; zastosowanie w narządach powierzchownych jest rozwiązaniem nowotorskim, które jest pomocne w profesjonalnej diagnostyce.

Wszyscy lekarze wykonujący badania w Pracowni są członkami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i posiadają certyfikaty PTU uprawniające (jako jedyny dokument w Polsce) do samodzielnego wykonywania badań USG. Certyfikaty odnawiane są co 5 lat, co wymaga uzyskania drogą szkoleń i konferencji odpowiedniej ilości punktów w każdym roku. W ten sposób kadra Pracowni na bieżąco, uczestniczy w programie podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych.

Od 2010 roku Pracownia pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego organizuje ogólnopolskie konferencje naukowe służące bieżącemu doskonaleniu wiedzy z dziedziny ultrasonografii przez lekarzy- ultrasonografistów, goszczące znakomity fakultet wykładowców. Konferencje te, znane już wielu ultrasonografistom w Polsce, noszą nazwę Tarnowskiego Spotkania Ultrasonograficznego i odbywają się planowo w drugą sobotę września na Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Jest to największa impreza ultrasonograficzna w Polsce Południowej.

Centralna Pracownia Ultrasonograficzna w Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza funkcjonuje od 20 lat. Początkowo powstała jako Pracownia Diagnostyki Ultrasonograficznej i Dopplerowskiej, obecnie, z uwagi na profil Pracowni, zmieniony został drugi człon nazwy, w której należne miejsce zajęła diagnostyka biopsyjna. Założycielem i pierwszym Kierownikiem Pracowni był śp.dr n.med. Jan Małczak- wybitny ultrasonografista, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, którego imieniem nazwano jedną z trzech nagród PTU. W organizacji Pracowni miał znaczny udział Pan Robert Sipiora, pełniący od początku do chwili obecnej funkcję Pielęgniarza Koordynujacego. Kolejnymi kierownikami Pracowni byli : dr Marlena Madura, dr Jan Miekisz, dr Robert Dziekan. Obecnie od 2008 roku funkcję tę sprawuje dr Marta Sowińska, Przewodnicząca Terenowego Oddziału PTU w Tarnowie.